W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", jak co roku ,odbyło się świąteczne czytanie bajek. Dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku wysłuchały z wielką uwagą i zaciekawieniem, bajek o Misiu, który czekał na świętego Mikołaja, o Karolku, który został pomocnikiem Mikołaja, o Kruku Skarpetce, który zabrał wszystkie świąteczne prezenty oraz kilku innych bajek, które wprowadziły dzieci w świąteczną atmosferę. Podczas spotkań przedszkolaczki chętnie opowiadały o listach do Mikołaja i prezentach, które chciałyby znaleźć pod choinką. Doszliśmy również do wspólnego wniosku, że Mikołaj przynosi prezenty tylko grzecznym dzieciom, a skoro w naszym Przedszkolu są tylko grzeczne dzieci, więc na pewno wszystkie dostaną to o czym marzą, czego z całego serca im życzymy.
23 grudnia 2011
22 grudnia 2011
Konkurs plastyczny "Świąteczna kartka" - rozstrzygnięty.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, za udział w konkursie na najciekawszą kartkę świąteczną. Wpłynęły 73 prace,różnymi technikami. Wszystkie ciekawe i estetycznie wykonane. Nagrodzono 19 kartek przyznając równorzędne wyróżnienia.
Nagrody otrzymali:
Patrycja Borkowska
Emilia Bułakowska
Ewelina Duszak
Izabela Górzyńska
Katarzyna Gutowska
Wiktor Kordalski
Kamila Laskowska
Marek Lazarewicz
Jagoda Nadolska
Justyna Ogrodowska
Bartosz Pawlak
Dorota Puczyńska
Patrycja Ruszczak
Jakub Stasiak
Mateusz Strzyżewski
Daria Stumska
Daniela Szulkowska
Ewelina Tomczak
Krzysztof Trzaskalski
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
"Akademia Orange dla Bibliotek"
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku bierze udział w programie Akademia Orange dla Bibliotek.
Program prowadzony jest przez Fundację Orange na mocy porozumienia w sprawie internetyzacji polskich bibliotek publicznych z dnia 6 sierpnia 2009 r. zawartego pomiędzy TP, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by Biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Fundacja Orange udziela Bibliotekom dotacji finansowej w celu edukacji oraz popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników Bibliotek, a w szczególności kosztów zapewnienia dostępu do Internetu w Bibliotekach i ich filiach.
W roku 2011 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku otrzymała dotację w wysokości 1.904,72 zł, z przeznaczeniem na edukację oraz popularyzację wykorzystania Internetu przez użytkowników Biblioteki, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i filiach w Dłutowie i Wąpiersku, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.
19 grudnia 2011
Dotacja Biblioteki Narodowej na zakup książek
PROGRAM BIBLIOTEKI NARODOWEJ
Celem programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych - zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek wiejskich i bibliotek działających na obszarach marginalizowanych.
W roku 2011 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku otrzymała z Programu Biblioteki Narodowej dotację w wysokości 6.740,00 zł. Całość kwoty wydatkowaliśmy na zakup nowości wydawniczych, zakupiliśmy 363 wol.
12 grudnia 2011
Fotografie naturalne - wystawa fotograficzna
Miłośników fotografii i przyrody zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej.
Fotografie prezentują piękno okolicznych lasów.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Miejskiej do końca lutego.
30 listopada 2011
KOMPUTEROWY KURS ANGIELSKIEGO W BIBLIOTECE
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku, ul. Zamkowa 2 zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Łączy on zabawę i naukę z używaniem komputera. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.
Kurs polega na połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, piosenek, „foto-lekcji” i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów i uczą się bezpośrednio od native speakerów.
Kurs jest oparty o metodę immersion, polegającą na zanurzeniu w języku angielskim. FunEnglish.pl tworzy sytuacje komunikacyjne i sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim. Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.
Kurs składa się z sześciu bloków podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi: gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke i „foto-lekcja” oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych. Cały kurs zajmuje około dziewięciu miesięcy. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracowników biblioteki. A po jego zakończeniu każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat.
Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Zarówno biblioteka, jak i dzieci uczestniczące w kursie, będą mogły także uczestniczyć w specjalnych konkursach organizowanych przez FunEnglish.pl i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek.
29 listopada 2011
Konkurs !!!
Gimnazjalistów i uczniów szkół średnich
zapraszamy do udziału
w konkursie plastycznym na najciekawszą kartkę świąteczną
pt. „Świąteczna kartka”
28 listopada 2011
Konkurs poezji Czesława Miłosza
Dobiega końca Rok Czesława Miłosza - poety, eseisty, pisarza i noblisty. Człowieka, bez którego literatura polska nie mogłaby się obejść. Ostatnim akordem upamiętniającym to wydarzenie był konkurs recytatorski poezji Miłosza "Żeby przez krótką chwilę...". Do konkursu przystąpili gimnazjaliści z Dłutowa i Lidzbarka oraz licealiści z lidzbarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego.
Cieszy nas fakt, że tak duża grupa młodzieży zechciała zmierzyć się z niełatwą poezją Czesława Miłosza. Wysoki poziom konkursu świadczy o ogromnej wrażliwości poetyckiej uczestników konkursu.
"Najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkim uczestników" - tak podsumowała konkurs jedna z jurorek.
Komisja konkursowa po długich obradach przyznała
I miejsce Paulinie Brzozowskiej - Gimnazjum w Dłutowie,
II miejsce otrzymała Katarzyna Trzcińska - Gimnazjum w Dłutowie i III - Natalia Krzywania - Gimnazjum w Lidzbarku.
Ponadto przydzielono trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:
Robert Bońkowski - Gimnazjum w Lidzbarku,
Emilia Dąbrowska - Gimnazjum w Dłutowie,
Anna Lamtych - Gimnazjum w Dłutowie.
Komisja konkursowa po długich obradach przyznała
I miejsce Paulinie Brzozowskiej - Gimnazjum w Dłutowie,
II miejsce otrzymała Katarzyna Trzcińska - Gimnazjum w Dłutowie i III - Natalia Krzywania - Gimnazjum w Lidzbarku.
Ponadto przydzielono trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:
Robert Bońkowski - Gimnazjum w Lidzbarku,
Emilia Dąbrowska - Gimnazjum w Dłutowie,
Anna Lamtych - Gimnazjum w Dłutowie.
Gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. Wszystkim zaś serdecznie dziękujemy za udział i przyjemną atmosferę podczas konkursu.
Organizator dziękuje bardzo pani Grażynie Rozińskiej i pani Elżbiecie Wilamowskiej za udział w pracach komisji konkursowej.
26 listopada 2011
"Mistrz pięknego czytania"
Z małym poślizgiem, ale warto wspomnieć o tym doniosłym wydarzeniu.
16 listopada odbyła się w Bibliotece kolejna już edycja konkursu pięknego czytania dla uczniów klas III szkół podstawowych,o zaszczytny tytuł "Mistrza pięknego czytania".
16 listopada odbyła się w Bibliotece kolejna już edycja konkursu pięknego czytania dla uczniów klas III szkół podstawowych,o zaszczytny tytuł "Mistrza pięknego czytania".
Do konkursu przystąpili reprezentanci wszystkich szkół w naszej gminie.Celem konkursu było kształcenie umiejętności pięknego czytania, upowszechnianie utworów o dużej wartości literackiej. Zadaniem uczestników było piękne przeczytanie fragmentu książki Jeana- Philippe Arrou-Vignod „Jaśki”.
Jury miało duży problem z przyznaniem nagród, gdyż wszyscy uczniowie doskonale przygotowali się do powierzonego im zadania. Nawet trudne i obco brzmiące wyrazy nie sprawiły trudności.„Mistrzem pięknego czytania” jednogłośnie i bezdyskusyjnie został
Marcin Rybicki Szkoła Podstawowa w Bryńsku.
Po długich i burzliwych obradach
II miejsce otrzymała Alicja Montowska - Szkoła Podstawowa w Słupie, III – Kinga Nowińska - Szkoła Podstawowa w Lidzbarku.
Przyznano także pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Wiktoria Grenda - Szkoła Podstawowa w Kiełpinach, Natalia Jabłońska - Szkoła Podstawowa w Lidzbarku,
Klaudia Józefowicz - Szkoła Podstawowa w Dłutowie,
Piotr Kawka- Szkoła Podstawowa w Słupie,
Agata Rosa - Szkoła Podstawowa w Wąpiersku.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i długopisy.
Organizator składa serdeczne podziękowania pani Jadwidze Marszak i pani Danucie Muszyńskiej za udział w pracach komisji konkursowej, nauczycielom za przygotowanie i zgłoszenie uczniów do konkursu oraz rodzicom za zorganizowanie dojazdu.
Klaudia Józefowicz - Szkoła Podstawowa w Dłutowie,
Piotr Kawka- Szkoła Podstawowa w Słupie,
Agata Rosa - Szkoła Podstawowa w Wąpiersku.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i długopisy.
Organizator składa serdeczne podziękowania pani Jadwidze Marszak i pani Danucie Muszyńskiej za udział w pracach komisji konkursowej, nauczycielom za przygotowanie i zgłoszenie uczniów do konkursu oraz rodzicom za zorganizowanie dojazdu.
Idąc z duchem czasu i postępu, a także w celu lepszego kontaktu z naszymi, i nie tylko czytelnikam - zakładamy blog informacyjny naszej Biblioteki, na którym będziemy zamieszczać, na bieżąco i na gorąco wiadomości z Biblioteki. O tym co będzie się działo, lub o tym co już się wydarzyło, a także nasze przemyślenia, spostrzeżenia. Oczywiście to co związane z książką i wokół książki, bo popularyzacja i rozpowszechnianie czytelnictwa wśród tych najbardziej opornych to nasze główne przesłanie. Chcemy również pokazać, że współczesne biblioteki, a nasza Biblioteka do takiej grupy niewątpliwie należy, to miejsca tętniące życiem, łączące w sobie tradycje czytania książek z nowymi technologiami,takimi jak komputer czy internet.
Subskrybuj:
Posty (Atom)