28 marca 2012

Z wizytą w teatrze...


27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, w związku z tym wybraliśmy się razem z przedszkolakami na wizytę do teatru. 
No może nie zupełnie, ale prawie…

Były rozmowy o tym, kto pracuje w teatrze, jak i gdzie aktorzy przygotowują się do przedstawienia.
Dzieci wysłuchały też bajki o Wesołej Ludwiczce z udziałem papierowych kukiełek.

27 marca 2012

Czytaliśmy Tolkiena

Droga wybiega zawsze w przód,
spod progu, gdzie początek ma.
Odeszła już daleko tak.
Podążać za nią ile sił
muszą ochocze stopy me,
aż dojdzie na rozległy trakt,
gdzie celów wiele splata się.
A stamtąd kędy? Nie wiem, nie.
                                         — John Ronald Reuel Tolkien
                           Bilbo Baggins, Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia



                  25 marca na całym świecie obchodzony jest 
Dzień Czytania Tolkiena.
J.R.R. Tolkien to znany angielski pisarz. Twórca takich książek jak: Hobbit czyli tam i z powrotem, Dzieci Hurina, Silimarillion , czy Władca pierścieni. Książki te znają 
nie tylko wielbiciele fantazy, ale czytelnicy na całym świecie.  Postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji , i czytaliśmy Tolkiena. Przez cały dzień każdy kto miał ochotę  mógł przysiąść  przy stoliczku z dziełami angielskiego pisarza i poczytać.

23 marca 2012

Jubileuszowe spotkanie DKK


29 lutego świętowaliśmy pierwszą rocznicę działalności Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MGBP w Lidzbarku. Był tort ozdobiony książką, świeczką i napisem „ 1. rok DKK”, podsumowania i refleksje. Wybrano książki, które najbardziej przypadły do gustu klubowiczkom: „Zimowa róża” Christiana Signola i „Prowincja pełna marzeń” Katarzyny Enerlich.


W pierwszym spotkaniu, w dniu 24 lutego 2011 roku, wzięły udział członkinie DKK działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Działdowie, Pani Ewa Sotomska (moderatorka) i Jadwiga Smółka. W ciągu roku spotkaliśmy się 10 razy, przeczytaliśmy 11 książek:
1. „Prowincja pełna marzeń” Katarzyny Enerlich
2. „Winnica w Toskanii” Ferenca Mate
3. „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Erica-Emmanuela Schmitta
4. „Kolacja z Anną Kareniną” Glorii Goldreich
5. „Ludzie na walizkach” Szymona Hołowni
6. „Telefrenia” Edwarda Redlińskiego
7. „Zimowa róża” Christiana Signola
8. „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” Mary Ann Shaffer i Anne Barrows
9. „Poczwarka” Doroty Terakowskiej
10. „Dewey: wielki kot w małym mieście” Vicki Myron i Breta Wittera
11. „W naszym domu” Jodi Picoult.
Były to różnorodne książki: o tematyce współczesnej i nawiązujące do czasów II wojny światowej, obyczajowe, psychologiczne, z wątkami komediowymi, kryminalnymi… a nawet o kocie bibliotecznym, którym zrobił zawrotną karierę na całym świecie, groteska, powieść napisana w formie listów oraz wywiady. Dwie książki pozwoliły pogłębić wiedzę z zakresu medycyny, poznać objawy choroby i zachowania osób z Zespołem Aspergera i Zespołem Downa. Dyskusje często wychodziły poza fabułę, rozmawiano o poruszanych w książkach problemach np. o uzależnieniach od telewizji, Internetu, kolorowych czasopism, reklam.



16 marca 2012

FunEnglish - angielski dla dzieci

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o portalu edukacyjnym funenglish.pl, to koniecznie przyjdź do naszej biblioteki i dołącz do grona miłośników języka angielskiego.  Dzięki platformie edukacyjnej funenglish możesz poprawić swój angielski. Fotolekcje, ćwiczenia, gry edukacyjne, setki filmów i piosenek opracowane przez ekspertów, to sprawdzony sposób, dzięki któremu bez stresu i skutecznie uczysz się języka angielskiego.


Serdecznie zapraszamy uczniów w wieku 6-12 lat,
przyjdź do Biblioteki Miejskiej i umów się na lekcję, a na pewno nie pożałujesz. Nauka angielskiego jest BEZPŁATNA.

5 marca 2012

Włącz się w "Tydzień z Internetem 2012"

„Tydzień z Internetem 2012” to międzynarodowa akcja trwająca od 26 do 30 marca, koordynowana przez Telecentre-Europe. Koordynatorem polskiej edycji jest już po raz drugi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek. W Polsce „Tydzień z Internetem 2012” przeprowadzany jest pod hasłem aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej.

 W ramach kampanii „Tydzień z Internetem” Biblioteka Miejska w Lidzbarku zaprasza wszystkich chętnych na następujące spotkania:

W 80 MINUT DOOKOŁA ŚWIATA
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na wirtualną podróż dookoła świata.  Do udziału w spotkaniu zachęcamy dzieci, rodziców i dziadków – każdy znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy spotkania dobrani w drużyny będą przeprawiać się przez dżunglę, pustynię i kanion, zobaczą miasto Inków, podwodny świat i słynne muzeum. Wspólnie odkryją, że Internet jest skarbnicą wiedzy i rozrywki.

ZASADŹ DRZEWO W INTERNECIE
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na spotkanie poświęcone tworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny. Do udziału w spotkaniu zachęcamy całe rodziny: dzieci, rodziców, ciocie, wujków i dziadków. Międzypokoleniowe drużyny rodzinne będą mogły poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne na papierze i w Internecie, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący te same nazwiska i rozwiązać emocjonujący quiz. Wspólnie odkryją, że Internet jest skarbnicą wiedzy i rozrywki.

ROZGRZEWKA PRZED EURO 2012
Do udziału w turnieju zachęcamy dzieci, rodziców i dziadków – każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można zobaczyć największe sukcesy reprezentacji Polski, poznać ciekawostki związane ze zbliżającymi się mistrzostwami, poczuć ducha rywalizacji. Wspólne przeglądanie archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych w Internecie będzie okazją do wspomnień i dobrej zabawy. Najmłodsi uczestnicy będą mogli popisać się wiedzą o europejskich gwiazdach futbolu, najstarsi opowiedzą o piłkarskich wydarzeniach sprzed lat. Wspólnie odkryją, że Internet jest skarbnicą wiedzy i rozrywki.

Podczas spotkania uczestnicy zarejestrują swój udział na stronie kampanii „Tydzień z Internetem 2012”. Znajduje się tam licznik, dzięki  któremu będzie wiadomo, ile osób wzięło udział w akcji w poszczególnych krajach.

Spotkania organizowane w ramach „Tygodnia z Internetem” będą  wspólną zabawą dla osób w różnym wieku. Zabawą, która nie tylko zintegruje uczestników, ale także pozwoli im poznać nowe rzeczy i docenić Internet.

Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do Miejsko – Gminnej Biblioteki publicznej  w Lidzbarku, ul. Zamkowa 2, tel. 23 696 11 41, osobiście lub telefonicznie
do 20 marca 2012 roku.


2 marca 2012

Konkurs "PISANKA WIELKANOCNA"

Biblioteka Miejska
 zaprasza gimnazjalistów i uczniów szkół średnich
miasta i gminy Lidzbark


do udziału w konkursie plastycznym

"PISANKA WIELKANOCNA"

Prace wykonane w dowolnej technice plastycznej (kraszanka, wydmuszka, jajka z masy papierowej, solnej, szydełkowane, rysowane, wydzieranka, plastelina,
modelina i inne),

należy dostarczyć do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, 
ul. Zamkowa 2
 do 23 marca 2012 roku.

Każda praca konkursowa powinna zawierać metryczkę zawierającą:
 imię i nazwisko autora pracy, klasę, nazwę szkoły.