29 czerwca 2015

"Zakładka do książki" - wystawa prac konkursowych.

Zapraszamy do oglądania wystawy prac wykonanych na konkurs plastyczny "Zakładka do książki". W konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku wzięli udział licealiści i gimnazjaliści. Zadaniem uczestników było wykonanie zakładki do książki. Nagrody otrzymali: I miejsce - Anna Skuza, II miejsce- Sandra Landmann, III miejsce- Katarzyna Fafińska. Wyróżnienia: Dagmara Fiszer, Samanta Łukaszewska, Aleksandra Olszewska. Pomysłowość młodzieży nie zna granic. Warto więc i tę wystawę obejrzeć. Zakładki będzie można podziwiać do końca sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

27 czerwca 2015

"Licealistów portret własny" - wystawa fotograficzna.

Zapraszamy do oglądania pokonkursowej wystawy fotograficznej "Licealistów portret własny". Na wystawie zaprezentowano prace uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku. Wystawę będzie można zwiedzać do końca sierpnia. 
Serdecznie zapraszamy.

25 czerwca 2015

Warsztaty malarskie "Świat akwareli".

Ostatnie warsztaty malarskie przed wakacyjną przerwą. Działo się bardzo dużo. Kolejne wspaniałe pracy i nowe doświadczenia uczestników warsztatów. Pani Justyna Michalska podzieliła się wrażeniami z pierwszych warsztatów akwareli w Kazimierzu Dolnym, które prowadzili najlepsi akwareliści w Polsce - Krzysztof Ludwin, Michał Suffczyński, Jacek Krenz, Piotr Pańkowski, Minh Dam, Adam Papke, Joanna Pętkowska, Ryszard Rogala. Było więc co opowiadać i podziwiać.

























 Wspaniałe prace nieprawdaż.

23 czerwca 2015

Przedwakacyjne spotkanie dziecięcego DKK.

Na kolejnym spotkaniu dziecięcego DKK omawialiśmy książkę polskiego autora Dariusza Rekosza. Książkę bardzo szybko się czyta. Wartka i trzymająca  w napięciu akcja, nie pozwala się oderwać od czytanego tekstu. Takie w większości były zdania klubowiczek. Chociaż były osoby, którym książka niespecjalne przypadła do gustu, z tej racji , że nie lubią tego typu literatury. Dla zwolenników "literatury detektywistycznej" Dariusz Rekosz jest jak najbardziej pożądanym autorem, a seria o Morsie i Pinky obowiązkową lekturą. Było to spotkanie przedwakacyjne wytoczyła się więc dyskusja na temat książek, które warto przeczytać w wakacje. Doszliśmy do wniosku, że każdy będzie czytał to na co ma ochotę, a więc na pewno książki przygodowe z romansem w tle, lekkie horrorki i takie , które potrafią rozbawić do łez.
Na kolejne spotkanie zapraszamy już we wrześniu.

22 czerwca 2015

Edukacja globalna w bibliotece.

W czerwcu zakończyliśmy pilotażowy projekt „Poznajemy świat” w ramach edukacji globalnej. Edukacja globalna jest bardzo szerokim pojęciem obejmującym edukację obywatelską, edukację rozwojową, edukację wielokulturową i międzykulturową, edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju (w tym edukację ekologiczną), edukację o prawach człowieka. W projekcie tym wzięła udział grupa 0E z wychowawczynią Panią Mirosławą Stankowską z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku . Dzieci na zajęciach poznawały różnorodność  świata,  kultur, zróżnicowane warunki życia w różnych krajach, a także podobieństwa łączące ludzi  z różnych stron świata.  W czasie zajęć, które odbywały się cyklicznie raz w miesiącu od lutego do czerwca  dzieci poznały warunki życia mieszkańców Ghany, Algierii, Peru i Boliwii. Jak mieszkają, z jakimi kłopotami borykają się na co dzień, jak się odżywiają i jak spędzają czas wolny. Uczestnicy projektu poznawali, także smaki charakterystyczne dla danego kraju. W czasie zajęć dzieci  rozsmakowywały się w fantastycznie gaszącym pragnienie napoju – atai, który w dużych ilościach spożywają Algierczycy, próbowały suszonych daktyli, poznały różnorodne nakrycia głowy mieszkańców Boliwii, dowiedziały się dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i  jak przeżyć na pustyni.

Niemałą atrakcją było poznawanie zabaw podwórkowych, takich jak : Fa ma Anka a tua me ka, czyli „Zapłać pomarańczami, Da Ga, czyli „Wąż boa”, Abhumil, czyli „Rzucanie do owoców”, Enchoque, inaczej kulołapka, czy „Tirarfrijoles” – „rzuć fasolą”, w które bawią się dzieci w danym kraju, a w które mogą również bawić się dzieci na polskich podwórkach.  


















 


Zajęcia z edukacji globalnej pozwoliły dzieciom zrozumieć podobieństwa i różnice między ludźmi zamieszkującymi różnorodne zakątki świata. Dzięki temu,  łatwiej będzie im szanować różnorodność, będą bardziej otwarte wobec świata i ludzi o różnych kolorach skóry, języku, stylu życia. Edukacja globalna uczy, jak wiele nas łączy, a jednocześnie przygotowuje do życia w świecie pełnym różnorodności i utwierdza w przekonaniu, że różnorodność ta jest stanem jak najbardziej naturalnym i pożądanym. 
Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój. Edukacja globalna  przybliża sytuację w krajach rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową, pomaga zrozumieć  globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Powinna ona również pobudzać do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem na świecie i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.
(źródło: http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/polska_pomoc/edukacja_globalna)