28 maja 2016

Podsumowanie konkursów organizowanych przez bibliotekę.

W środę 25 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez lidzbarską bibliotekę.  Na spotkanie przybyli: burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek,  laureaci konkursów wraz z opiekunami, panie zasiadające w komisjach konkursowych: Jadwiga Marszak, Halina Mroczek i Grażyna Rozińska. Poznaliśmy zwycięzców konkursu ortograficznego o tytuł "Małego Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2016", konkursu pięknego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza o tytuł "Mistrza pięknego czytania" i konkursu czytelniczego "Czytanie na medal". Nagrody laureatom wręczył burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek. 


Mistrzem Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2016 został Błażej Leśniewski reprezentant Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, II miejsce zdobył Wiktor Chojak również uczeń lidzbarskiej podstawówki, III ex aeqo zajęli Oliwia Cegielska- Szkoła Podstawowa w Kiełpinach i Kornel Samulewski – Szkoła Podstawowa w Lidzbarku. 


”Mistrzem pięknego czytania” dzieł Henryka Sienkiewicza została Karolina Pszenna uczennica Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Dłutowie, II miejsce ex aeqo zajęły Patrycja Karpińska i Sylwia Ostrowska – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku, III miejsce zdobyła Milena Rumanowska – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku  . Wyróżnienia otrzymali: Rafał Jagodziński, Klaudia Kowalkowska, Milena Małkowska – uczniowie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku i Aleksandra Roch – reprezentantka Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. 


W konkursie czytelniczym „Czytanie na medal” nagrodzono aktywnych czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku za rok 2015. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych. Medale za czytanie otrzymali: kategoria I do 10 lat : Dorota Templin - złoto, Weronika Grzywacz - srebro i Hanna Lemańska – brąz, kategoria II od 11 do 13 lat:  Aleksandra Templin - złoto, Karol Gnidziński - srebro, Damian Berkowicz – brąz,  kategoria III od 14 do 15 lat: Zuzanna Ojdowska - złoto, Monika Gęborys - srebro.  Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy sukcesów w  kolejnych konkursach organizowanych przez Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.

27 maja 2016

"Byk jak byk", czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

23 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyła się niezwykła i niecodzienna lekcja języka polskiego, którą poprowadziła pani Agnieszka Frączek językoznawca i autorka książek dla dzieci. Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim.  W swoich książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii  Weryho-Radziwiłłowicz. 


 Na spotkanie licznie przybyli uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. W czasie spotkania  dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat błędów językowych popełnianych w języku potocznym, o przełączaniu kodów językowych i o tym, że każdy posługuje się swoim własnym językiem tzw. idiolektem.  Autorka na podstawie swoich "niby" prostych i łatwych  tekstów literackich omawiała najczęściej popełniane błędy językowe. Wszyscy uczestnicy spotkana już teraz będą wiedzieli, że spodnie zakładamy, a ubieramy choinkę, że wyrazy zaczynamy „od” wielkiej litery , a nie „z” wielkiej litery. Pani Agnieszka Frączek przedstawiła wiele ciekawych przykładów popełnianych błędów, a pisząc teksty dla dzieci  zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania  i  nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. 


Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży gimnazjalnej.

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży gimnazjalnej dyskutowaliśmy na temat książki Jennifer Brown "Nienawiść". Amerykańska pisarka opisuje bardzo realnie strzelaninę w szkolnej stołówce  i jej skutki. Książka przepełniona emocjami nienawiści i próbą pogodzenia się z okrucieństwem śmierci. Wywołała emocjonującą dyskusję wokół głównej bohaterki Valerie i jej chłopaka. Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję. Po całym zdarzeniu Valerie musiała stawić czoło kolegom i wrócić do szkoły. Jednogłośnie stwierdzono, że książkę warto przeczytać. 


20 maja 2016

"Opowieści o podróżach" - Beskid Śląski.

Podczas majowego spotkania z cyklu "Opowieści o podróżach" w Bibliotece Miejskiej w Lidzbarku Pani Wanda Czajkowska zabrała nas w podróż po Beskidzie Śląskim. Jest to urokliwe miejsce na południu Polski stanowiące część Beskidów Zachodnich oraz wchodzące w skład prowincji Karpat Zachodnich.
 Odwiedziliśmy m.in. Ustroń, Wisłę oraz Cieszyn.Ustroń to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego,  malowniczo położona w dolinie Wisły, pomiędzy grzbietem górskim Wielkiej i Małej Czantorii a masywem Równicy.
Miejscowość  jest popularnym uzdrowiskiem, posiadającym źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny.
Oprócz sanatoriów i licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje mural, czyli wielkie malowidło mieszczące się na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu. Mural pokrywa siedem ścian, na największej z nich znajduje się kopia wnętrz biblioteki w Dublinie, z łukowatym sklepieniem i wysokimi na kilka metrów regałami wypełnionymi książkami. Z kolei obrazy na ścianach dostawionego budynku nawiązują do wnętrz biblioteki w Edynburgu. Nie zabrakło tu również lokalnych akcentów, np. wkomponowano w iluzyjne wnętrze biblioteki portret Jana Wantuły - miejscowego bibliofila i patrona placówki.Atrakcją Ustronia jest Leśny Park Niespodzianek, utworzony w środowisku naturalnym. Po leśnych ścieżkach swobodnie biegają dziki, jeleniesarny oraz muflony. Park łączy w sobie funkcje: rekreacyjną i edukacyjną, organizuje również pokazy sokolnicze.Liczne szlaki turystyczne czynią miasteczko doskonałą bazą wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej.Kolejną miejscowością jaką zwiedziliśmy była Wisła. Tu oczywiście odwiedziliśmy galerię trofeów Adama Małysza oraz 2 metrową figurę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady, która mieści się w Domu Zdrojowym. Na uwagę zasługuje również mieszczący się tu Zameczek prezydentów oraz skocznia narciarska w Malince.Końcowym etapem zwiedzania był Cieszyn. Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn, ale historyczna część z pozostałościami znaczącego niegdyś piastowskiego grodu (Góra Zamkowa) z pięknymi kamienicami oraz innymi zabytkami pozostaje w granicach naszego kraju.

18 maja 2016


Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.
Już można nabyć w Bibliotece książki, aby na spotkaniu pozyskać autograf pisarki.
Zapraszamy serdecznie !!!

17 maja 2016

Warsztaty kodowania.


Zapraszamy !!!

"Opowieści o podróżach" - Beskid Śląski.


Zapraszamy !!!

"Biblioteka inspiruje"

W dniach 8-15 maja odbył się  XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. "Biblioteka inspiruje". W tym czasie biblioteki w całym kraju organizowały szereg imprez, mających na celu zwiększenie zainteresowania książką, popularyzację wiedzy o zasobach bibliotek i ofercie edukacyjno-kulturalnej. W lidzbarskiej książnicy w tym wyjątkowym dla bibliotek Tygodniu odbył się szereg różnorodnych spotkań.  XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczęto od odwiedzin grup przedszkolnych  z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku . Dzieci zwiedzały bibliotekę i poznawały księgozbiór. 
Dowiedziały się jakie ciekawe książki znajdują się w bibliotece, co trzeba zrobić żeby zostać użytkownikiem biblioteki i co interesującego można robić w bibliotece.


 W tym samym dniu grupa chętnych dzieci wzięła udział w zajęciach "Dzieci tworzą". W czasie których poznawano różne aplikacje na tablet, które pozwalają tworzyć i rozwijać kreatywność młodych ludzi.  

W drugim dniu bibliotecznego święta odbyło się gminne dyktando o tytuł "Małego Mistrza Ortografii 2016". Uczniowie szkół podstawowych z Lidzbarka, Słupa i Kiełpin zmierzyli się z tekstem najeżonym różnymi pułapkami ortograficznymi. 


W samo południe chętni uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Lidzbarku poznawali tabletowe aplikacje, które uczą i rozwijają logiczne myślenie. Po południu zaś seniorzy brali udział w zajęciach edukacyjnych „Mobilny senior” i dowiedzieli się po co człowiekowi tablet. 

W środę odbyło się kolejne spotkanie Klubu Malucha „Sówka”  
i warsztaty malarskie „Świat akwareli”. 


W czwartkowy poranek gościem biblioteki był Paweł Beręsewicz - znany polski autor książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, którzy aktywnie uczestniczyli w literackich wyzwaniach przygotowanych przez autora. 



W Tygodniu Bibliotek odbył się również XI gminny konkurs recytatorski poezji dziecięcej "Recytować każdy może" dla uczniów klas "0" szkół podstawowych i przedszkoli miasta i gminy Lidzbark . Do konkursu przystąpili reprezentanci Szkoły Podstawowej w Bryńsku, Dłutowie, Słupie, Wąpiersku, Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku i Niepublicznego Przedszkola "Bajkowy Zakątek" w Lidzbarku. Wszyscy starannie przygotowani. I miejsce zdobył Piotr Jurkiewicz, II Michalina Dąbrowska, III Janusz Lemański. Wyróżnienia otrzymali: Marta Dembek, Amelia Gorczyca, Martyna Kłosowska, Martyna Mazurkiewicz, Julia Witkowska i Sebastian Wyrwiński. 


Tego samego dnia dorośli uczestniczyli w warsztatach rękodzieła artystycznego. W ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek odbył się konkurs pięknego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. W konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Dłutowie, Zespołu Szkół im. króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku i Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku. Konkurs został ogłoszony w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Zadaniem uczestników  było przeczytanie wybranego wcześniej fragmentu dowolnego utworu noblisty. Najchętniej czytano: "W pustyni i w puszczy", "Quo vadis", "Latarnika", "Ogniem i mieczem" i "Pana Włodyjowskiego". Nie zabrakło także "Krzyżaków" i "Janka Muzykanta".  


XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zakończyły warsztaty twórcze z książką dla dzieci „Zabawa w maga”. W obchody Tygodnia Bibliotek włączyły się także Filie Biblioteczne, które przygotowały atrakcyjne spotkania. Filia Biblioteczna w Wąpiersku zorganizowała zajęcia plastyczne „Szkice kredą”, pogadankę „Biblioteka inspiruje czy zgadzacie się?”, spotkanie  dla dzieci „Rozwijanie przez czytanie” oraz zajęcia plastyczno – edukacyjne „Biblioteka inspiruje – kim będę gdy dorosnę ?”. Filia Biblioteczna w Bryńsku zaś wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej zorganizowała nocne czytanie pod tytułem "Czytanie do podusi".  Jak widać dziś biblioteki mają dużo do zaoferowania i  inspirują  nie tylko do czytania książek.