23 czerwca 2016

Opowieści o podróżach - Afryka.

Na kolejnym spotkaniu „Opowieści o podróżach” odbyliśmy fascynującą i niezwykłą podróż do Afryki.  Drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, który od lat niezmiennie zachwyca wszystkich swą innością. Na tę wspaniałą wyprawę zabrała nas pani Jadwiga Raczyńska, która opowiadała  o swojej wyprawie do Kenii. Państwa położonego we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Kenia graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi. Interesującej prelekcji towarzyszył pokaz  przepięknych zdjęć  afrykańskich terenów. W czasie spotkania odwiedzaliśmy małe afrykańskie wioski, duże aglomeracje, poznawaliśmy zwyczaje i codzienne życie mieszkańców Czarnego Lądu. Ogromną atrakcją była wizyta u Masajów. Ubrani w piękne szaty Masajowie, polujący na sawannie i wypasający bydło, są nieodłącznym elementem krajobrazu i historii Kenii. Tę wspaniałą wyprawę zakończyliśmy afrykańskim safari, które było w pełni udane ponieważ zobaczyliśmy wielką piątkę, czyli lwy, lamparty, słonie, nosorożce i bawoły. 







Na kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach" zapraszamy już we wrześniu. 

15 czerwca 2016

Noc Bibliotek 2016

Lidzbarska biblioteka już po raz drugi brała udział w ogólnopolskiej  wieczorno-nocnej akcji Noc Bibliotek promującej czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Wolno czytać” i w naszej bibliotece skierowana była do dzieci w wieku szkolnym. W sobotę 4 czerwca o godzinie 20:00 do biblioteki przybyli adepci mocnych wrażeń uzbrojeni w latarki i poduszki. Po ustaleniu regulaminu i zasad bezpiecznego zachowania się w grupie 17 śmiałków ruszyło na  nocne zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki, który potocznie nazywany jest „Zameczkiem” lub „Basztą”. Ciekawa konstrukcja architektoniczna budowli pozwoliła na wyszukiwanie różnorodnych zakamarków, niedostępnych dla normalnych użytkowników. W czasie zwiedzania i odkrywania tajemnic biblioteki dzieci słuchały  lokalnych legend związanych z powstaniem miasta, pochodzeniem herbu, była również legenda o Białej Damie, która zamieszkiwała i snuła się korytarzami lidzbarskiego zamku. Po pełnej emocji wycieczce młodzi odkrywcy  z ogromnym zapałem i entuzjazmem zabrali się do tropienia zagubionych książek. Podzieleni na dwie grupy, według literackich wskazówek szukali zaginionych dzieł. Po wyczerpujących poszukiwaniach nastał czas czytania i delektowania się odnalezionymi  publikacjami. Czytano między innymi fragmenty książki Andrzeja Grabowskiego „Instrukcja obsługi pieska Jacusia”, „Leszek Peszek i  turecki pieprz”, którą napisał Marko Kitti oraz „Historie trochę szalone” estońskiej autorki książek dla dzieci Piret Raud.  Lekko wyczerpani, ale posileni i pełni wrażeń z uśmiechami na twarzach po 22:00  wszyscy bezpiecznie zostali oddani w ręce rodziców. Jeszcze przez kilka dni po Nocy Bibliotek opowiadano sobie niesamowite wrażenia z tego niezwykłego wydarzenia.  Szkoda, że tylko raz w roku trafia się taka niezwykła noc z biblioteką.








W ramach projektu Noc Bibliotek  10 czerwca w Bibliotece odbyła się projekcja filmu „Magiczne drzewo”, w której wzięło udział 30 osób.


Dziękujemy za wspólną zabawe i zapraszamy za rok, na kolejne wydanie Nocy Bibliotek !!!

10 czerwca 2016



Zapraszamy !!!






17 czerwca (piątek) godzina 11:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Omawiane będą wiersze Agnieszki Frączek.
Spotkanie odbędzie się w bibliotece szkolnej
Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza Kościuszki, ul Działdowska 13.







17 czerwca (piątek) godzina 16:00
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży gimnazjalnej
Omawiana będzie książka  "Piętnastolatka - wakacje w Paryżu", którą napisała Hanna Łącka. 



20 czerwca (poniedziałek) godzina 15:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Omawiana będzie książka "Szare śniegi Syberii",
której autorką jest Ruta Sepetys.  







9 czerwca 2016

"Teatr przy stoliku" w lidzbarskiej bibliotece.

Po ośmioletniej przerwie ponownie zagościł w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku „Teatr przy stoliku”. To atrakcyjna i działająca na wyobraźnię forma teatralna, polegająca na czytaniu dramatów z pełną aktorską interpretacją, aczkolwiek bez dekoracji, kostiumów i sytuacji scenicznych.


W poniedziałek (6 czerwca) w czytelni Biblioteki widzowie obejrzeli spektakl francuskiego dramaturga Pierre’a Sauvila „Słońce dla dwojga”, który zaprezentowali aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – Katarzyna Kropidłowska i Marian Czarkowski. To błyskotliwa komedia obyczajowa o spotkaniu dwóch pokoleń: wyzwolonej, dość bezczelnej młodej dziewczyny ze spokojnym, dobrze ułożonym lekarzem w średnim wieku, nade wszystko ceniącym sobie w życiu spokój i wygodę. Panienka zaskakuje go propozycją nie do odrzucenia. Otóż rok wcześniej doktor zdiagnozował u niej śmiertelną chorobę. Młoda osoba sprzedała dom, porzuciła pracę i udała się w długą pożegnalną podróż dookoła świata, by ostatecznie dowiedzieć się, iż padła ofiarą pomyłki. W ramach rekompensaty za doznaną krzywdę bezceremonialnie wprowadza się do domu lekarza i zamierza w nim pozostać do momentu, aż nie stanie ponownie na nogi. Odmowa gospodarza grozi mu skandalem środowiskowym. Ten punkt wyjścia staje się początkiem szeregu niezwykłych zdarzeń w życiu obojga, a żeby tego było mało, dziewczyna chowa jeszcze w zanadrzu prawdziwą, wybuchową wręcz niespodziankę.

 

Żywy dialog, celny dowcip, znakomite obserwacje charakterów, mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, ale też mądra zaduma nad człowiekiem i jego odwiecznym dążeniem do ciepła i bliskości drugiej osoby oraz wspaniała interpretacja olsztyńskich aktorów zachwyciły lidzbarską publiczność.

7 czerwca 2016

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Już po raz piętnasty Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku brała udział w  Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizuje ona do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9.000 wolontariuszy kampanii czytania oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. Również w Lidzbarku w tym czasie odbyły się spotkania głośnego czytania dzieciom w Przedszkolu Miejskim i Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowy Zakątek” . Tym razem do udziału w akcji zaproszono rodziców.



 Pierwsze spotkania odbyły się w Niepublicznym Przedszkolu "Bajkowy Zakątek". Bajki dzieciom czytały mamy: Natalia Gutowska, Monika Moszczyńska, Jolanta Nawrocka, Aneta Pacuska, Teresa Rakocka i Gabriela Rynkiewicz





Kolejne spotkania  odbyły się w Przedszkolu Miejskim. Bajki czytali: Paulina Chylińska, Anna Florkowska, Marlena Kozłowska, Grzegorz Lemański, Joanna Kłosowska, Dominika Lewandowska, Katarzyna Witkowska, Natalia Wyrwińska, Natalia Kłosowska, Agnieszka Jakubowska, Grażyna Kacprowicz i Barbara Kornowska. 


Do akcji włączyła się także Filia Biblioteczna w Wąpiersku.  Dzieciom czytali zaproszeni goście :Grażyna Rozińska emerytowana nauczycielka oraz ks. Bogdan Kołodziejczyk proboszcz z Wąpierska.  W tym roku akcja obchodzona była pod hasłem „CZYTANIE USKRZYDLA”.