28 września 2018

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem.



Zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Koprem. Polski pisarz, autor książek historycznych. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze • Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje także w miesięczniku „Historia Do Rzeczy”.
W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności” - źródło Citart.

26 września 2018

Warsztaty kodowania.




Do udziału w warsztatach kodowania zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Warsztaty będą się odbywały cyklicznie w dwóch grupach wiekowych - pierwsza grupa uczniowie klas I-III, druga grupa uczniowie klas IV - VIII , dwa razy w miesiącu do końca czerwca 2019 roku. Na zajęciach będą wykorzystywane roboty, gry, zabawy 
i aplikacje uczące logiki programistycznej, uczestnicy będą tworzyć samodzielnie linijki kodu. Stopień trudności będzie dostosowany do poziomu wiedzy grupy.  Warsztaty kodowania to nauka, ale również świetna zabawa, która rozwija logiczne myślenie i zdolność rozwiązywania problemów, a sama umiejętność programowania daje szanse kreowania otaczającej nas rzeczywistości. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci i młodzież. 

Zajęcia będą się odbywały w ramach ogólnopolskiego projektu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

17 września 2018

Klub Malucha "Sówka"


        Po wakacyjnej przerwie rozpoczynamy cykliczne zajęcia w Klubie Malucha "Sówka". Spotkania będą się odbywały w każdy wtorek o godzinie 11:00. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 września. Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 5 lat wraz z opiekunami. W trakcie zajęć maluchy będą słuchały bajek ze zbiorów biblioteki oraz wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne usprawniające zdolności manualne. Zapraszamy serdecznie wszystkie maluszki.

14 września 2018

Spotkania DKK.





27 września (czwartek) godzina 11:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Omawiana będzie książka "Mirabelka",  autorstwa Cezarego Harasimowicza.
Spotkanie odbędzie się w bibliotece szkolnej
Szkoły Podstawowej Nr 1
  im. Tadeusza Kościuszki, ul. Działdowska 13.








8 października (poniedziałek) godzina 15:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Omawiana będzie książka "Oświadczyny",   
której autorką jest Tasmina Perry.  




13 września 2018

"Mirabelka" - kiełkujaca historia.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku zakwalifikowała się do ogólnopolskiej akcji "Mirabelka - kiełkująca historia". W piątek 28 września o godzinie 16:00 zapraszamy na warsztaty międzypokoleniowe wokół książki Cezarego Harasimowicza "Mirabelka". Do udziału w warsztatach zapraszamy młodszą młodzież od 11 lat wspólnie z babciami i dziadkami. W trakcie spotkania będziemy poznawać różne fakty historyczne związane z II wojną światową. Zapraszamy.

12 września 2018

Legimi - bezpłatne ebooki w bibliotece.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku podpisała umowę o współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie w ramach projektu „Book w chmurach”. Dzięki temu czytelnicy korzystający z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku mogą bezpłatnie wypożyczać e-booki z serwisu Legimi. Każdy posiadacz naszej karty bibliotecznej może otrzymać specjalny kod, dający dostęp do ebooków znajdujących się w ofercie serwisu – 25000 ebooków.
 Korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Możliwość wypożyczania mają wyłącznie czytelnicy posiadający kartę biblioteczną Miejsko-Gminnej Biblioteki w Lidzbarku. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba przyjść do biblioteki z aktywną kartą czytelnika i odebrać indywidulany kod dostępu. Aktywacja kodu następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi. Następnie można wypożyczać książki, pobierając je w aplikacji Legimi. E-booki można czytać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać  jednocześnie na 2 urządzeniach. 
Kody dostępu do Legimi można otrzymać w Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku.


11 września 2018

Teatr przy stoliku "Boże mój".


11 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Lidzbarku, po raz drugi w tym roku, gościliśmy Teatr przy stoliku. Aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stanisława Jaracza: Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz, zaprezentowali sztukę „Boże mój”. Słowo wprowadzające przedstawiła Elżbieta Lenkiewicz. 
 „Boże mój” pełna zaskakujących pomysłów  i skrząca się błyskotliwymi dialogami komedia o dość niezwykłej sesji terapeutycznej. W gabinecie pani psycholog zjawia się pacjent, który oczekuje pomocy w ciągu godziny - tylko tyle bowiem zostało czasu do końca świata, który….sam stworzył. Bóg, bo to On we własnej osobie jest pacjentem Elli, od lat cierpi na depresję i nie ma już siły rządzić ludzkością. Jaki jest Stwórca w człowieczym wymiarze? Co doprowadza go do psychicznego załamania na przestrzeni dziejów? Jak wygląda świat z perspektywy smutnego Boga i co znaczy dla niego historia Hioba? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się widzowie zgromadzeni w lidzbarskiej Bibliotece. 




Wspaniale aktorsko odegrana sztuka bardzo podobała się wszystkim.  Publiczność gromkimi brawami podziękowała za niezwykłe czytane przedstawienie.  

10 września 2018

Narodowe Czytanie 2018.


8 września w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku było to wyjątkowe wydarzenie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wpisujące się w kalendarz lokalnych obchodów jubileuszu. Lekturą Narodowego Czytania było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Prezydent Andrzej Duda tak uzasadnił ten wybór :
"W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.”
      Wybrane fragmenty dzieła Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele lokalnych władz, reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wybrani uczniowie lidzbarskich i gminnych szkół, mieszkańcy miasta, przyjaciele biblioteki i miłośnicy czytania, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Dłutowie – prawie 40 lektorów. Czytane fragmenty dotyczyły istotnych wątków powieści podejmujących tematykę kształtowania się silnego państwa polskiego po okresie zaborów oraz ukazujące przemiany jakim podlegał główny bohater. Wykład wprowadzający w tematykę „Przedwiośnia” przygotowała pani Anna Ambrochowicz, oprawę muzyczną wydarzenia przygotował i wykonał pan Stanisław Deja. Akcji czytania towarzyszyła wystawa malarstwa pana Marka Nowakowskiego. Każdy kto przyniósł własny egzemplarz lektury mógł otrzymać odcisk pamiątkowego stempla, który na tę okazję przygotowała Kancelaria Prezydenta. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat.










Organizatorem Narodowego Czytania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.
Partnerami wydarzenia byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa w Bryńsku.

3 września 2018

"Mała książka - wielki człowiek".


Pod koniec września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku rusza ogólnopolska kampania  „Mała książka – wielki człowiek”.
Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski i oczywiście w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku.W ramach tegorocznej akcji planowane jest rozdanie około 100 tys. wyprawek.


Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl