17 lutego 2012

Tydzień Bezpiecznego Internetu 2012

W ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu w celu propagowania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu zaprosiliśmy uczniów klas I  i  IV-VI Szkoły Podstawowej w Lidzbarku do udziału w zajęciach na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Zajęcia były świetną okazja do rozmów z młodymi internautami.
Dzieci często nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa, a ich zbytnia ufność, często dziecięca naiwność doprowadzają często do niebezpiecznych sytuacji.


Uczniowie klas I na podstawie kreskówki "Sieciaki" poznawali cztery zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także co należy zrobić jeśli coś w Internecie zaniepokoi. Mówiliśmy, także o tym, że trzeba rozmawiać z dorosłymi , o każdej sytuacji, która wydaje się w Internecie dziwna i niezrozumiała.


Uczniowie starszych klas wspólnie z bohaterami kreskówki "3..2..1..Internet":  Anią, Piotrkiem, Kubą,Szymonem i Sandrą rozwiązywali problemy związane z różnymi internetowymi sytuacjami, z którymi może spotkać się każdy młody internauta. Co zrobić jeśli ktoś wypisuje dziwne rzeczy w Internecie na nasz temat, a także czy bezpiecznie jest zamieszczać w sieci zdjęcia z własnym wizerunkiem.

Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Szkoły Podstawowej  w Lidzbarku
i nauczycielom,za zainteresowanie i udział w zajęciach. 

9 lutego 2012

Tydzień Bezpiecznego Internetu


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie
 i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci
 i młodzieży do zasobów internetowych.
W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu jest Internet jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem
 "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!". 
Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą Internetu, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.
 Dzień Bezpiecznego Internetu to też propagowanie zasad bezpiecznego korzystania
 z Internetu wśród najmłodszych.

Od 10 lutego w Bibliotece Miejskiej w Lidzbarku rozpoczynamy
Tydzień Bezpiecznego Internetu.
Zapraszamy wychowawców i uczniów klas I oraz klas IV-VI szkół podstawowych
na lekcje powstałe w oparciu o materiały edukacyjne
Fundacji Orange i Fundacji Dzieci Niczyje.

„Sieciaki – bezpieczny Internet” – to lekcja przeznaczona dla uczniów klas I. Ideą przyświecającą zajęciom jest propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod edukacji poprzez zabawę. Główny element zajęć stanowi kreskówka pt. „Sieciaki” przekazująca dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

„1…2...3…. Internet” – lekcja dla uczniów klas IV-VI. Zajęcia  przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń, takich jak: cyberprzemoc, spotkania z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, upublicznianie danych osobowych, piractwo w Sieci oraz nadmierne korzystanie z Internetu.

Lekcje są formą edukacji przez zabawę.
Dzięki temu dzieci łatwiej i lepiej przyswoją ważne treści.

Zajęcia mogą być prowadzone w ramach godziny wychowawczej, zajęć informatycznych lub w innym dogodnym czasie. Chętnych wychowawców prosimy o kontakt
 z Miejską Biblioteką Publiczną w Lidzbarku, tel. 23 696 11 41.


Pamiętajmy, że coraz więcej dzieci korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny 
wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci. 

Postęp w rozwoju nowoczesnych technologii, oprócz skutków pozytywnych, wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci.
 Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci staje się zadaniem priorytetowym.


7 lutego 2012

....po feriach

Ferie zimowe to czas odpoczynku, dobrej zabawy w miły gronie.
Była więc zabawa, dużo śmiechu i radości. A na koniec żal, że już się trzeba rozstać.
Jeszcze raz więc cofnijmy się do tych miłych chwil.

Na początku zajęcia z kotem Bibelotem i sepleniącą królewną.



Angielski nie był wcale nudny, i aż trudno uwierzyć,
że nauka może sprawiać tyle frajdy.


Komputer okazał się wspaniałym narzędziem do nauki i zabawy.


A gry planszowe pobudzały naszą wyobraźnię.




Były też tematy poważne, dowiedzieliśmy się kilku ciekawych faktów z życia Astrid Lindgren, a na spotkaniu o Januszu Korczaku jakie mamy prawa ,i że chroni nas  Deklaracja Praw Dziecka.
Najbardziej podoba nam się prawo do zabawy,
więc się bawiliśmy, głośnio i wesoło.