30 grudnia 2015


31 grudnia - Sylwester
Biblioteka będzie czynna
8:00 -13:00
2 stycznia 2016 r.
Biblioteka będzie nieczynna.

22 grudnia 2015


24 grudnia - Wigilia 
Biblioteka będzie nieczynna
31 grudnia - Sylwester
Biblioteka będzie czynna
8:00 -13:00.

19 grudnia 2015

Spotkanie Dyskusynego Klubu Książki dla dzieci.

Książka "Dziennik cwaniaczka. Rodrick rządzi", którą napisał Jeff Kinney była tematem grudniowego spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Wszystkim bardzo podobała się książka wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu przeczytały książkę, niektóre nawet dwa razy. Główny bohater Greg Heaffley to tylko  z pozoru zwykły chłopiec. Jego życie wypełnione jest mnóstwem komicznych zdarzeń. Sytuacje, które mu się przytrafiają są bardzo zabawne i potrafią rozbawić każdego. Najbardziej podobał się referat z biologii, który Greg napisał na  temat łosia. Doskonałym uzupełnieniem czytanego teksu są rysunki, które pomagają wyobrazić sobie opisywaną sytuację. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z przyjemnością przeczytają kolejne przygody Grega Haffleya.

5 grudnia 2015

"Opowieści o podróżach" - Pakistan.


W środę ,2 grudnia na kolejnym spotkaniu z cyklu „Opowieści o podróżach” wspólnie z panem Zbigniewem Kryszkiewiczem wybraliśmy się w najpiękniejszą trasę trekkingową świata.  A mianowicie  w drugie, co do wysokości,  góry świata – Karakorum . Wyprawa rozpoczęła  się w Islamabadzie – stolicy Pakistanu, skąd wyruszyła  w  okolice rzeki  Indus, która płynie malowniczymi kanionami. Rzeka Indus wypływa spod góry Kajlas w Transhimalajach na północ od jeziora  Mapam  Yumco i ma długość  3180 kilometrów. Dużą atrakcją był przejazd  Karakorum Highway,  jedyną drogą przebijającą się przez Karakorum z Pakistanu do Chin. Znana w Chinach pod nazwą Friendship Highway, to droga o długości 1300 km, z miejscowości  Kashgar w Chinach do Abbottabad, w pobliżu stolicy Pakistanu. Budowa trwała ponad 20 lat i została ukończona w 1986 r. Jej wymagająca konstrukcja kosztowała życie 810 pakistańskich i 82 chińskich robotników. Przebiega jedną z wielu tras legendarnego Jedwabnego Szlaku. Karakorum Highway wiedzie przez wyżynne rejony Pakistanu i Chin, przecina pasmo Karakorum i przekracza granicę pakistańsko-chińską na Przełęczy Khunjerab, położonej na wysokości 4693 m n.p.m. W niektórych przewodnikach turystycznych  jest określana  jako ósmy cud świata. W Pakistanie jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Górska część wyprawy zaczęła się w okolicach rzeki Braldo, a zakończyła w okolicach rzeki Huse. W czasie  górskiej wędrówki  ukazywały się piękne granie 6-tysięczników, można było  podziwiać między innymi szczyty  Trango Towers,  Muztagh Tower, Broad Peaku,  Grupy Gasherbrumów oraz K2.  Trasa była  podzielona na odcinki, które momentami były  bardzo niebezpieczne. Cała wyprawa wymagała nie tylko przygotowania fizycznego, ale również umiejętności wspinaczkowych. Dobrze dobrany i sprawny sprzęt przystosowany do wędrówek wysokogórskich pozwolił pokonać całą trasę bez większych problemów. Wysiłek i trudy wędrówki rekompensowały  piękne krajobrazy . Dodatkową atrakcją było odwiedzenie Królestwa Hunzów.  Jest to malutka monarchia zajmująca w niedostępnych górach dolinę 160 km długości i 1600m szerokości. Dostać się tam jest szalenie trudno. Generalnie nie ma wstępu dla odwiedzających.  Spotkanie z potężnymi szczytami  górskimi było wielką ucztą, nie tylko dla miłośników wypraw  górskich.
Kolejne spotkanie z cyklu "Opowieści o podróżach" już w styczniu 2016 roku. Serdecznie zapraszamy!!!




7 grudnia (poniedziałek) godzina 15:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Omawiana będzie książka  "Sławne pary PRL", której autorem jest Sławomi Koper.








18 grudnia (piątek) godzina 11:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci
Omawiana będzie książka "Dziennik Cwaniaczka. Rodrick rządzi".
Spotkanie odbędzie się w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza Kościuszki, ul Działdowska 13.

28 listopada 2015

Warsztaty rękodzieła artystycznego - stojak na bombkę.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku 

zaprasza
 3 grudnia (czwartek) 
godz. 16.00

 na warsztaty rękodzieła artystycznego.

W programie wykonanie stojak na bombkę 
z papierowej wikliny.

Serdecznie zapraszamy!!!

26 listopada 2015

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci

 Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci omawialiśmy książkę holenderskiej pisarki Marjolijn Hof "Mała szansa". Ojciec Kiki, głównej bohaterki, jest lekarzem i po raz kolejny wyjeżdża do kraju , gdzie toczą się walki. Nie jest to jednak książka o wojnie, ale o jej konsekwencjach, o trudnych do opanowania emocjach. 
Powieść "Mała szansa" w 2007 roku została nagrodzona Złotym Rysikiem i Złotą Sową dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży.

24 listopada 2015

Opowieści o podróżach - Pakistan.

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku
zaprasza 
 
w środę 2 grudnia 
o godz. 1600
na kolejne spotkanie z cyklu

”Opowieści o podróżach”
.

Tym razem odwiedzimy Pakistan.
Opowiadać będzie pan Zbigniew Kryszkiewicz 
mieszkaniec Lidzbarka.
 
Serdecznie zapraszamy!!!

23 listopada 2015

Tydzień Edukacji Globalnej 2015.

"Równość - od słów do czynów" to hasło przewodnie minionego Tygodnia Edukacji Globalnej. Koordynatorem tegorocznego wydarzenia była Grupa Zagranica - platforma organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej, wspierania demokracji, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej. Celem tej imprezy jest popularyzacja działań podejmowanych w zakresie edukacji globalnej, której zadaniem jest wyjaśnianie globalnych współzależności, przyczyn problemów współczesnego świata i wyzwań z tym związanych. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowała dwa spotkania dla uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej w Lidzbarku.
 
Tematem pierwszego spotkania był zrównoważony rozwój, czyli racjonalne korzystanie z istniejących zasobów naturalnych takich jak woda, surowce naturalne czy powietrze tak, aby nie uległy one zniszczeniu lub wyczerpaniu teraz i w przyszłości. To także zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami różnych ludzi na całym świecie a środowiskiem naturalnym. Drugie spotkanie poruszało zaś temat uchodźców w Polsce. Spotkanie było oparte na faktach i rzetelnej wiedzy pochodzącej z zaufanych źródeł. To zapewne  pozwoli młodzieży na budowanie obiektywnego obrazu, ostatnio bardzo kontrowersyjnego tematu. Była to już 17. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej.  

21 listopada 2015

Warsztaty rękodzieła artystycznego - papierowe śnieżynki.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku 

zaprasza

 26 listopada (czwartek) 
godz. 16.00

 na warsztaty rękodzieła artystycznego.

W programie wykonanie papierowych śnieżynek
metodą quillingu
.

Serdecznie zapraszamy!!!

19 listopada 2015

"Mistrz pięknego czytania"

18 listopada w naszej bibliotece odbył się gminny konkurs pięknego czytania o tytuł „Mistrza pięknego czytania” . Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Szkoły podstawowe w Bryńsku, Dłutowie, Lidzbarku, Słupie i Wąpiersku wytypowały reprezentantów, których zadaniem  było przeczytanie, wcześniej przygotowanego, fragmentu tekstu. W tym roku uczniowie zmagali się z utworem, polskiej pisarki ,Grażyny Bąkiewicz „Korniszonek”. Konkurs pięknego czytania w lidzbarskiej książnicy ma już swą długoletnią tradycję, i jak każdego roku, tak i tym razem uczestnicy byli doskonale przygotowani. Tekst opanowany do perfekcji, nie było pomyłek, zadanie wykonane na szóstkę z plusem. Komisja konkursowa w składzie: pani Maria Długońska, pani Halina Mroczek i pani Maria Zielińska miała ogromny dylemat. Po długich i burzliwych obradach zaszczytny tytuł 
„Mistrza pięknego czytania” otrzymała Julia Pszenna 
uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie. 
II miejsce ex aequo Zofia Kryszkiewicz i Marika Marszak 
uczennice Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. 
Przyznano również pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: 
Oliwia Ozimkowska ze Szkoły Podstawowej w Słupie,
Zuzanna Pater ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku,
Zuzanna Antkiewicz, Filip Kapiński i Oliwia Ożga ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.  


Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu odwagi i starannego przygotowania.

17 listopada 2015

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku

zaprasza

m
łodzież gimnazjalną i uczniów szkół średnich
do udzia
łu w konkursie plastycznym
na najpi
ękniejszą choinkę bożonarodzeniową

Świąteczna choinka”

Uczestnik konkursu powinien dostarczyć 1 pracę (nie uczestniczącą w innych konkursach) wykonaną w przestrzennym formacie w dowolnej technice z dowolnego tworzywa (szkło, drewno, papier, modelina, plastelina, masa solna, masa papierowa, glina, gips, słoma, siano, suszone rośliny, metal, wiklina, nici, tworzywa mieszane, surowce wtórne, guziki, makaron, koraliki, itp.).


Choinka zgłoszona do konkursu musi spełniać
nast
ępujące warunki:
- wysoko
ść maksymalna 50 centymetrów,
- praca konkursowa powinna by
ć umieszczona
na podstawce.

Pracę należy opatrzyć przymocowaną w widocznym miejscu  metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko, klasa, nazwa szkoły. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub w 2-5 osobowych zespołach.
Prace należy dostarczyć do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, ul. Zamkowa 2 do 12 grudnia 2015 roku.


Na zwycięzców czekają nagrody!!!

14 listopada 2015

Warsztaty rękodzieła artystycznego - gwiazdki i stojak na bombkę z papierowej wikliny.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku 
zaprasza

 19 listopada (czwartek) 
godz. 16.00

 na warsztaty rękodzieła artystycznego.

W programie wykonanie  świątecznych gwiazdek i stojaka na bombkę z papierowej wikliny.

Zajęcia poprowadzi pani Joanna Lemańska

Serdecznie zapraszamy!!!

10 listopada 2015


Program Biblioteki Narodowej
Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek



Celem Programu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych.
Zadaniem Programu BN Zakup nowości wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

W roku 2015 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku otrzymała z Programu Biblioteki Narodowej dotację w wysokości 8.380,00 zł. Całość kwoty wydatkowaliśmy na zakup nowości wydawniczych, zakupiliśmy 373 wol.

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


4 listopada 2015

Spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Na październikowym spotkaniu dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Barbary Kosmowskiej "Buba". Barbara Kosmowska to znan polska autorka książek nie tylko dla młodzieży. "Buba" to zdecydowanie fajna książka i przypadła do gustu wszystkim uczestniczkom spotkania. Wszyscy polubili sympatyczną i wyróżniającą się na swój sposób nastolatkę, taką zwyczajną. Buba pokonuje różne problemy  - rodzinne, sercowe i szkolne. Jej sposób myślenia i rozwiązywania problemów  wpisuje się doskonale w tok myślowy klubowiczek.Powieść Barbary Kosmowskiej tętni ciepłem i życiem. Tytułowa bohaterka z opresji zawsze wychodzi z twarzą, co więcej swoim optymizmem rozwesela innych. Na spotkaniu  stworzyliśmy również portret  głównej bohaterki, jak my wyobrażamy sobie Bubę. Wszystkim, którzy polubią Bubę polecamy kolejną część jej przygód "Buba.Sezon ogórkowy" 

3 listopada 2015

"Opowieści o podróżach" - Senegal i Gambia.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Opowieści o podróżach” pani Wiesława Murawska z Radzynia Chełmińskiego opowiadała o swojej wyprawie do Senegalu i Gambii. Senegal to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią. Gambia  to państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, przy ujściu rzeki Gambii. Ta brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965 r. Jej stolicą jest Bandżul. Gambia to najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki, zajmujące wąski, 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii. Rzeka ta stanowi główny element krajobrazu Gambii. Płynie w rozległej dolinie, którą otaczają niewysokie wzgórza i piaszczysty płaskowyż. W programie zwiedzania był między innymi : Dakar, wyspa Goree,  Park Narodowy Langue de Barberie - długi i bardzo wąski park rozciągający się wzdłuż rzeki Senegal aż do ujścia oceanu.  Wiele ciekawostek z życia mieszkańców, ich barwne stroje, nietuzinkowe potrawy, kobiety dźwigające bagaże na głowach,  to tylko nieliczne atrakcji, o których wspominała nasza podróżniczka. Odwiedzane miejsca to  ciekawa kultura, architektura, odmienność gatunków roślin i zwierząt, a mieszkańcy to naród wyjątkowo gościnny, bardzo miło przyjmujący turystów. Zawsze uśmiechnięci, chętni do udzielenia rady czy pomocy. 




Na zakończenie spotkania można było spróbować  suszonego baobabu i zagrać na afrykańskim instrumencie.

2 listopada 2015

Warsztaty rękodzieła artystycznego - choinka quillingowa.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku 
zaprasza

 5 listopada (czwartek) 
godz. 16.00

 na warsztaty rękodzieła artystycznego.

W programie wykonanie  świątecznej choinki
 metodą quillingu.

Na spotkanie prosimy przynieść: 10 kartek zielonych A4, 1 arkusz zielonego papieru A3 lub stożek styropianowy oraz klej Magic.

Serdecznie zapraszamy!!!




4 listopada (środa) godzina 16:00
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Omawiana będzie książka 
 Philippe Claudel'a "Szare dusze".








20 listopada (piątek) godzina 11:30
zapraszamy na spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci
Omawiana będzie książka Marjolijn Hof"Mała szansa".
Spotkanie odbędzie się w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza Kościuszki, ul Działdowska 13.

29 października 2015

"Świat akwareli" - warsztaty malarskie.


Październikowe warsztaty malarskie "Świat akwareli" pod kierunkiem pana Karola Afeltowicza, to kolejne próby szlifowania talentów i ujarzmiania trudnej techniki jaką jest kapryśna i niesforna akwarela. Młodzi stażem miłośnicy tejże sztuki nie poddają się. Powstają coraz lepsze prace nie tylko akwarelą. Omawiane na początku zajęć prace uczestników wprowadziły wszystkich w ogromny zachwyt. Sprawdza się stara maksyma "Ćwiczenie czyni mistrza". Na czwartkowym spotkaniu uczestnicy warsztatów zmierzyli się z martwą naturą, a konkretnie kwiaty były tematem powstających w czasie warsztatów akwareli.

















 Na kolejne spotkanie zapraszamy w listopadzie.